Sleeve note z alba Dva roky prázdnin

Janečkova skupina Kroky, působící na naší hudební scéně od roku 1975, patří k těm souborům, které se soustavně věnují vyhledávání nových tváří a hlasů naší populární hudby. Tímto způsobem vlastně vedoucí souboru František Janeček doslova objevil Michala Davida, který v souboru nejprve působil jako hráč na klávesové nástroje - a nezpíval. V polovině osmdesátých let měla už skupina k dispozici kromě Davida, jako hlavní hvězdy souboru i zájezdového programu skupiny Kroky, doslova plejádu víceméně začínajících interpretů, kteří se stali součástí představení nazvaného Rodinná show. Jmenujme namátkou Evu Adamovou, Jiřího Strnada, Arnošta Pátka, Marcelu Holanovou, Markétu Muchovou, dvojici Iveta Bartošová - Petr Sepeši a PAVLA HORŇÁKA.

A protože jemu a skupině Kroky patří toto album, povíme si o něm pár slov.

Pavel Horňák patří nepochybně mezi nejmladší zpěváky v celé historii naší populární hudby. Narodil se v roce 1968 a jak sám říká, se zpěvem to zkoušel od malička. V pěti a šesti letech se pod pečlivým dohledem rodičů ve zpěvu zdokonalil natolik, že hned při vstupu do školy posílil tamní pěvecký sbor. O tom, že to se zpíváním myslel hned ze začátku doopravdy, svědčí skutečnost, že se nenechal zlákat vidinou klukovských dobrodružství v čase po vyučovacích hodinách, ale ve sboru zpíval ve volném čase po celých devět let. V sedmé třídě vstoupil coby sólový zpěvák do školní skupiny Faktor, která působila pod hlavičkou pionýrské organizace ZDŠ v Novoborské ulici v Praze 9. Není bez zajímavosti, že parta muzikantských kluků, kterým do patnácti let ještě nějaký ten rok scházel, hrála kromě převzatých písniček i vlastní skladby. A tak se také s Pavlem Horňákem a Faktorem seznámila širší veřejnost na Festivalu politické písně v Sokolově '84, kde mladičký interpret s přehledem a suverenitou přednesl původní písničku Optika duše. Bylo to nejen vítané festivalové osvěžení, ale Pavlu Horňákovi a jeho kamarádům z kapely přineslo tohle vystoupení v sokolovské Sportovní hale Cenu diváků...

Dva měsíce po vystoupení v Sokolově dostal Pavel Horňák nabídku k "přestupu" ke skupině Kroky. A tak se student gymnázia ve vršovické Přípotoční ulici stal členem souboru, který si za deset let své existence vydobyl na naší písničkové scéně pevné postavení i stabilní autorské zázemí. Netrvalo dlouho a Pavel Horňák se dostal prostřednictvím supraphonských nahrávek i na drážky gramofonových desek. Nedlouho po sobě vydal tři singly s tituly Kdo ví / Škola v přírodě, To si piš / Já to zkrátka spískal a Tričko / Dva roky prázdnin. Hned prvně jmenovaná skladba volnějšího tempa slavila mimořádné úspěchy v Šípově a Uhlířově televizní Hitšarádě... O repertoár mladého nadějného zpěváka se začali starat především kapelník František Janeček a Michal David, z textařů jmenujme Borise Janíčka, Jaroslava Machka, Františka Řebíčka a Richarda Bergmana.

V době, kdy vznikalo těchto několik poznámek pro první album Pavla Horňáka, se mladý interpret stal finalistou mezinárodního festivalu mladých zpěváků populární hudby Intertalent '85, měl za sebou hostování v programu Československé umělecké agentury Pragokoncert nazvaném Zpíváme pro mír a přátelství, se kterým se českoslovenští umělci představili na Dnech československé kultury v Polsku a stabilně vystupoval v programu Rodinná show. Právě přemýšlel o tom, že maturita je za dveřmi a že by chtěl studovat na vysoké škole. Ne zpívání, ale práva.

Pěveckou budoucnost má Pavel Horňák samozřejmě teprve před sebou. Má všechny předpoklady k tomu, aby jeho slibná pěvecká dráha neměla jepičí život a zdá se, že si dokonale uvědomuje, co všechno pěvecká profese obnáší.

A protože svému téměř raketovému startu na výsluní hudební scény vděčí především skupině Kroky, připoměňme si, v jakém obsazení soubor vystupuje na pódiu: František Janeček - vedoucí, klávesové nástroje, Michal David - sólový zpěv, klávesové nástroje, Jiří Barda - basová kytara, Jiří Nepomucký - elektrická kytara, Jan Prokop - bicí nástroje.

Autor: Miloš Skalka (největší žijící encyklopedie pop-music)