František Janeček

František Janeček Skladatel, hráč na akordeon a klávesové nástroje, kapelník a producent František Janeček (*14.9.1944 v Praze) vystudoval právnickou fakultu UK. Na hudební dráhu vstoupil v polovině 60. let nejprve jako hudební manažer. V roce 1973 zakládá skupinu Kroky, která nejprve doprovázela polskou zpěvačku Marylu Rodowicz, která se také stala Janečkovou manželkou. Později se u mikrofonu začali střídat mnozí domácí interpreti, které Janeček neúnavně objevoval. Zlomem pro skupinu se stal v roce 1979 příchod Michala Davida, který hrál na klávesové nástroje a stal se také největší pěveckou osobností. Vedle něj ve skupině zpívali po různě dlouhou dobu Josef Melen, Markéta Muchová, Iveta Bartošová, Sagvan Tofi, Jan Cézar, ale jasnou dvojkou souboru byl v druhé polovině 80. let Pavel Horňák.

František Janeček skládal v této době doslova jeden hit za druhým a nejúspěšněší písně Kroků jsou spojeny s jeho jménem. Za všechny lze jmenovat To se oslaví, Je to senzace (David, Horňák, Muchová), My máme prima rodiče, Perpetum mobile, Každý mi tě, lásko závidí (Michal David), Léto (Iveta Bartošová), S tím psem je trápení (Josef Melen), Večírek (Sagvan Tofi), Vizitka (Jan Cézar), To je naše věc (David a Bartošová). Všechny velké hity Pavla Horňáka jsou pak rovněž jeho dílem (Kotě, Dva roky prázdnin, Maturitní ples, S tebou i bez tebe, Nebudem jinačí, Já to zkrátka zpískal). Skladatelsky se Janeček podílel i na filmových skvostech Láska z pasáže a Diskopříběh.

Při vzpomínkách na tyto šlágry je škoda, že v posledních letech se František Janeček zaměřil více na podnikatelskou dráhu. V roce 1993 založil s Karlem Gottem agenturu GOJA. Mimo jiných projektů zorganizovala agentura např. velkolepou oslavu mistrových šedesátin. Přesto i v devadesátých letech Janeček-skladatel docela neutichl. Podílel se na Gottově albu Miluj a skladatelská dvojice Janeček-David byla zárukou kvality hitu Co sudičky přály nám od Gotta a Bílé.

Zdroj: Booklet k CD 55 (k)roků Františka Janečka, GOJA 1999 (vřele doporučuji k poslechu, bohužel se zde nenachází žádná Horňákova píseň)