Skupina Faktor v Melodii 8/84

Obsazení: Pavel Horňák (zpěv), Alfréd Bittner (sólová kytara), Karel Fischer (basová kytara, zpěv), Petr Franc (klávesové nástroje), Luděk Zettl (bicí)
Zřizovatel: 190. pionýrská skupina při ZŠ Praha 9 - Prosek, Novoborská
Vznik skupiny: 1983
Stylové zaměření: rock

Na Festivalu politické písně v Sokolově byli velikým překvapením: získali cenu divácké poroty. Na pražském koncertě Zpíváme zpěv míru potvrdili, že jejich úspěch v Sokolově nebyl náhodný. Nástup raketový, teď jsou na roztrhání a nevědí, kam dřív. Zajímá se o ně televize, rozhlas, Supraphon, mohli by vystupovat třeba ob den. Především ale stále zkoušejí a domnívají se, že je ještě hodně co zlepšovat v repertoáru i provedení.

Zašli jsme za nimi do školy na jednu ze zkoušek. Nutno podotknout, že členové skupiny nejsou již pionýry, ale instruktory. Nicméně jejich průměrný věk je hodně pod dvacet. Pavlovi, nejmenšímu, ale nejrtuťovitějšímu členu skupiny, je například patnáct.

Pavle, do které chodíš školy? "Do gymnázia v přípotoční v Praze 10." Zpíváš od kdy? "Od narození. Ale vážně: organizovaně od první třídy, rock od sedmé třídy." Hraješ na nějaký nástroj? "Učím se na kytaru."

Z nejzávažnějších akcí , jichž se skupina účastníla v nedávné minulosti, bylo putování Vlaku družby, který odjel 28. května z Prahy na Festival přátelství do SSSR. Do početné kulturní delegace byly zařazeny skupiny Elán, Plavci, OK band, orchestr Karla Vágnera s Kotvaldem a Hložkem a další.

"Znamenalo to složit další písně, abychom měli bohatší repertoár. Dvě písně měly být v ruštině. Jsme čistí amatéři, zatím jsme nedostali ani jedinou korunu."