Michal David

Zpěvák, skladatel, producent a hráč na klávesové nástroje Michal David. se narodil jako Vladimír Štancl 14. července 1960 v Praze. Michal David má o tři roky starší sestru, která nyní žije v Malajsii v Kuala Lumpur. Je ženatý (s bývalou tenistkou Hanou Skuherskou), má jednu dceru. V letech 1968 až 1970 žil v Itálii, kde byla jeho matka služebně. Po základní škole chodil talentovaný muzikant, člen jazzové skupiny „4“ (1974), na konzervatoř, obor piano, ale protože začal profesionálně hrát a zpívat ve skupině Kroky Františka Janečka, ve třetím ročníku z ní odešel a už ji nikdy nedokončil. Svůj pseudonym začal používat kvůli zahraničním vystoupením v roce 1979.

Jeho největší sláva je spojována s účinkování ve skupině Kroky, která vznikla jako doprovodní kapela polské zpěvačky Maryly Rodowicz v roce 1973. Michal se dostal do skupiny jako klávesista na základě konkurzu, který Janeček pořádal ve své garáži. Až později začal zpívat. Jeho kariéra zpěváka začala v roce 1980 na diskotékách vytleskávanou skladbou ve stylu Smokie Chtěl bych žít tak , jak se má. Lavina popularity se spustila na plné obrátky, když v roce 1982 vyšlo v Supraphonu Davidovo debutové album s názvem Nenapovídej a bezejmenné elpíčko u Pantonu. Během 80. let pak nazpíval bez nadsázky desítky hitů. Stačí připomenout tituly jako Non stop, Decibely lásky, Perpetum mobile, Největší z nálezů a ztrát, Bláznivá noc, Poupata.

V letech 1981 a 1988 skončil na druhém místě v anketě Zlatý slavík. V 80. letech byl vždy v první desítce. V roce 1987 opustil skupinu Kroky a založil vlastní kapelu s názvem Allegro. Začal preferovat skládání muziky a produkci a zpívání ustupovalo do pozadí. O rok později si doma postavil nahrávací studio MIDA a začal jsem se věnovat studiové práci.

Stálost popularity Michala Davida dokládají i dvě úspěšná výběrová alba s názvem 20 největších hitů Michala Davida I. a II. vydaná v 90. letech, která se opět prodávají v desetitisícových nákladech. Ale natáčí i novinková alba, což začalo klasickým diskotékovým kouskem Supernoc v roce 1998. To, že dnes už se nikdo nestydí spolupracovat s Michalem Davidem, dokládá album duetů Pár přátel. V roce 2002 vydal další své řadové album Abnormální hic. Na album navázalo i koncertní turné, které nemělo chybu, až na účast pokleslé skupinky Maxim Turbulenc. Nadále se věnuje studiové a producentské práci (např. album Karla Gotta a Lucie Bílé Duety) a je autorem mnoha současných pecek, např. hitu Dlouhá noc Heleny Vondráčkové. V posledních letech se rovněž věnuje produkci alb nevalné úrovně určenených pro děti – Méďa Béďa a jeho přátelé, Flinstounovi, Zpívá celá rodina, Diskotéka včelky Máji. Pustil se také do muzikálové tvorby a je podepsán pod úspěšnými díly Kleopatra a Tři mušketýři.

Michal David má na svém kontě asi 300 písniček, dvacítku alb, kterých se prodalo více než 1,5 milionů nosičů a padesát singlů, jichž se prodalo více než milion výlisků. Hudebně se podílel na celovečerních filmech – Discopříběh I. a II. a Láska z pasáže. Pro Pavla Horňáka napsal hudbu k mnoha písním (To je náš svět, Jsme sehraní, Dávno nejsi dítě) a nazpíval s ním hity Jsme sehraní, Svět je krásný, To se oslaví nebo Je to senzace.

Zdroj: Slavičí osudy (Miroslav Graclík, Fermata, 1999)